Motocykle to pasja cz.1

Motocykle to pasja cz.1

Motocykle to pasja, z którą się rodzisz, bądź nabywasz w ciągu życia marząc o przeżyciu niezapomnianej przygody. Motocyklista posiada wolność i niezależność, której nie osiągniesz w żadnym innym wymiarze lokomocji. Jednak jak każde hobby i każda umiejętność, warto zapoznać się z historią i klasyczną wiedzą na temat jednośladów, by wykorzystać doświadczenie innych i stać się mistrzem w praktyce.

Lomoto, jako Team pasjonatów i praktyków przedstawia kompendium z literatury przedmiotu, które przygotuje Cię do zakupu jednośladu, wesprze i rozwinie Twoje umiejętności oraz pozwoli Ci bez względu na pogodę, doświadczać motocyklowego trybu życia.

Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie.

Mikołaj Gogol

Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.

Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”

PORADNIKI, bez których nie ma postępów:

Aleksander Ostrowski, Pierwszy motocykl Wyd. Pascal 2010
Autor, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, pasjonat jednośladów, omawia motocykle turystyczne i sportowe, choppery, enduro, streetfightery, jak też motocykle przerabiane bądź budowane czy malowane na zamówienie. Wyjaśnia, na co zwracać uwagę, kupując motocykl używany, jak dobrać pojazd do wagi i wzrostu, przygotować go do zimy i sezonu. Szczególnie interesująca jest część omawiająca motocyklowy savoir-vivre, jak też wypady turystyczne. Jak zapakować motocykl i co zabrać w trasę? Jak dobierać motocyklistów do wspólnego wyjazdu, jak bezpiecznie jechać w grupie oraz jak dopasować trasę do umiejętności i wytrzymałości. Autor konkretne informacje przeplata z anegdotami, opowieściami, odwołaniami do literatury i filmu. Przekonuje, że motocykl jest znakomitym sposobem spędzania wolnego czasu: wypady za miasto, wieczorne przejażdżki zakończone odwiedzeniem ulubionej kafejki, wyjazdy wakacyjne czy weekendowe… Motocykl to oszczędność czasu – kiedy inni stoją w korku, zamknięci w metalowych pudełkach, motocyklista zawsze znajdzie jakąś lukę, która pozwoli przecisnąć się do przodu. Motocykl daje niezły zastrzyk adrenaliny. Przyspiesza jak najlepsze sportowe auto, brzmi pięknie, jak najbardziej wyszukane dzieło muzyczne, daje szansę wyrwania się z szarej codzienności i poznania wielu nowych, interesujących osób. Motocykl to sposób na życie.

Rafał Dmowski, Jak kupić motocykl Wyd. WKŁ 2006
Jeśli jesteś zainteresowany kupnem nowego lub używanego motocykla, sięgnij po ten poradnik, zaoszczędzisz sobie wielu niepotrzebnych wydatków, kłopotów i rozczarowań. Podpowie Ci, jak wybrać najodpowiedniejszy jednoślad oraz gdzie go kupić. Dowiesz się, jakie są oznaczenia identyfikacyjne motocykli, wymagane dokumenty potrzebne do zakupu, ubezpieczenia i zarejestrowania jednośladu, na czym polega procedura rejestracyjna, gwarancja i rękojmia, a także które dodatki w wyposażeniu motocyklisty (rękawice, kask, odzież i akcesoria) są niezbędne.

David L. Hough od lat jeździ na motocyklu, od lat także pisze o swojej pasji jako dziennikarz. Jest uznanym autorytetem w Stanach Zjednoczonych, a swoje porady na łamach czasopism publikuje od blisko 30 lat. Na jego doświadczeniach opierają się kursy szkół jazdy dla zaawansowanych za Wielką Wodą. Jego książka Motocyklista doskonały Wyd. Buk Rower 2005 to porady opatrzone blisko 200 fotografiami, rysunkami i wykresami przedstawiającymi konkretne techniki i sytuacje drogowe. Tak ogromnej, zaawansowanej wiedzy o jeżdżeniu motocyklem nie poznasz na żadnym kursie.
Wiesz co to przeciwskręt, jak i kiedy go stosować? Dlaczego powinieneś dodawać gazu przez całą długość zakrętu? Jak profesjonalnie wykonać unik i ostro zahamować? Co zrobić, gdy tylne koło wpadnie w poślizg? Co powoduje, że motocykl sam trzyma równowagę? Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem motocyklistów i jak ich uniknąć? Chcesz poznać techniki, które pomogą ci przetrwać w mieście?
Niezależnie od tego czy motocykl traktujesz jako codzienny środek komunikacji, czy ubóstwiasz jazdę po górskich, krętych drogach, warto abyś zajrzał do tej książki.
David stworzył pierwszy w historii pełny program szkolenia dla osób prowadzących motocykle z wózkami bocznymi. Jest także konsultantem do spraw bezpieczeństwa MSF i innych amerykańskich oraz europejskich fundacji i stowarzyszeń promujących bezpieczną jazdę na motocyklu.

Motocyklista doskonały. Droga do mistrzostwa Wyd. Buk Rower 2010
Druga część, owe problemy, śmieszne anegdoty, praktyczne instrukcje, fotografie i przejrzyste diagramy uczą, jak uchronić siebie i Twój motocykl przed zagrożeniami czyhającymi na drodze, jak podnosić swoje umiejętności poprzez konkretne techniki. Szczególny nacisk kładzie na bezpieczeństwo i na kontrolę tego, co się dzieje na drodze. Opisuje, jak efektywnie jeździć oraz wyjaśnia, jak odpowiednie przygotowanie mentalne pomaga zachować kontrolę w każdej sytuacji.
„Motocyklista doskonały. Droga do mistrzostwa” to najpraktyczniejszy i najbardziej przejrzysty z przewodników o tematyce motocyklowej. Bez względu na to, czy dopiero zacząłeś jeździć, czy jesteś doświadczonym motocyklistą, ta książka zainspiruje cię do poszukiwania w sobie prawdziwego mistrza.

Keith Code to założyciel California Superbike School, motocyklowej akademii zakrętów. Jest autorem wielu książek i poradników dla motocyklistów, spośród których najsłynniejszym u nas jest „A Twist of the Wrist. Przyspieszenie I” Wyd. Buk Rower 2008 – pierwsza pozycja, która konsekwentnie, krok po kroku prowadzi motocyklistę – czy to nowicjusza, weterana toru, właściciela cruisera, czy zawodnika dosiadającego superbike – przez wszystko, co potrzebne do poprawy techniki jazdy. Ta książka zawiera podstawowe informacje dla każdego, kto chce nauczyć się lepiej pokonywać zakręty na motocyklu. „Przyspieszenie II.” Wyd.Buk Rower 2011 pokazuje jeszcze więcej – odkrywa i śledzi, krok po kroku, bezpośrednie zależności między człowiekiem a maszyną.
Wskazówki Code’a dotyczące kontroli przepustnicy, skręcania i hamowania pomogą każdemu motocykliście jeździć szybciej, płynniej i z większą pewnością siebie. Techniki jazdy zaprezentowane są w sposób prosty, tak aby każdy mógł je zrozumieć, a następnie wypróbować. Code jest założycielem California Superbike School, motocyklowej akademii zakrętów.

Keith Weighill, Motocykle. Poradnik obsługi i naprawy Wyd. WKŁ 2009
Bogato ilustrowany, praktyczny poradnik dla tych motocyklistów, którzy chcą samodzielnie zaopiekować się swoją maszyną. Dostajemy tu informacje zarówno o niezbędnych narzędziach i wyposażeniu domowego warsztatu, jak i szczegółowe instrukcje dotyczące czynności obsługowych. Autor omawia obsługę i naprawy poszczególnych podzespołów motocykla: silnika, zawieszenia czy instalacji elektrycznej. Pokazuje przykłady różnych rozwiązań technicznych stosowanych przez różnych producentów w nowszych i starszych modelach motocykli i skuterów. Książka przyda się nie tylko mechanikom-amatorom, lecz także tym, którzy naprawy zlecają wyspecjalizowanym warsztatom. Zawsze warto wiedzieć, co się zepsuło, co trzeba wymienić i na czym polega naprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *