Rękawice motocyklowe cz.2

Rękawice motocyklowe cz.2

Wybierając odzież motocyklową, największą uwagę skupiamy nad zakupem dobrego kasku. Gdzieś na dalszy plan schodzi wybór odpowiedniego kombinezonu, rozważanie – kurtka czy spodnie oraz medytacja nad butami. Do zakupu rękawic podchodzimy najczęściej na samym końcu, zapominając jak ważną pełnią rolę w ochronie naszego ciała. Pierwszym krokiem w zakupie powinno być podjęcie decyzji jaki typ rękawic nas interesuje, czy potrzebujemy przewiewnych, letnich rękawic do jazdy miejskiej, czy ocieplanych w dalekie podróże czy typowo sportowych do jazdy na torze.

Wszystkie te rodzaje zostały opisane w części pierwszej: Rękawice motocyklowe cz.1. Jeśli wybrałeś już swój styl, pomożemy Ci teraz wybrać odpowiedni model.

Podczas upadku na jednośladzie ręce wyjątkowo narażone są na kontuzje, dlatego wymagają bardzo dobrej ochrony, która nie ogranicza kontroli nad motocyklem, nie utrudnia dostępu do przełączników oraz dźwigni sprzęgła i hamulca. Dlatego też producenci odzieży dla motocyklistów opracowali szereg patentów, dzięki którym udaje się zapewnić wysoki poziom ochrony oraz swobodę ruchów.

Jak wskazują statystyki, większość kontuzji dłoni dotyczy kości nadgarstka. W tej kwestii istotnym elementem rękawic są systemy ślizgaczy nadgarstkowych, które podczas upadku zapewniają uślizg dłoni i zabezpieczają przed zmiażdżeniem nadgarstka. Znajdziemy je w wielu rękawicach o przeznaczeniu typowo sportowym i nie tylko. Rękawice dla motocyklistów powinny być również wzmocnione w najbardziej podatnych na uszkodzenia miejscach. Producenci robią to na kilka sposobów, najprostszym jest zastosowanie kilku warstw mocnego materiału na złączeniach kości śródręcza, wzdłuż paliczków, na zewnętrznych krawędziach dłoni i w nadgarstku. Bardziej zaawansowane modele rękawic mają w newralgicznych punktach swojego rodzaju uzbrojenie wykonane z kevlaru, włókna węglowego, włókna szklanego lub PVC. W zależności od projektu, mogą one znajdować się na zewnątrz lub pod dodatkową warstwą materiału. Ważnym elementem rękawic jest również mankiet o regulowanej szerokości, który można zapiąć na rękawie lub głęboko pod rękawem kurtki. Zwykłe, niezabezpieczone przed szybkim przetarciem zapięcie na rzep to kiepski pomysł. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe paski pozwalające lepiej dopasować rękawice do kształtu dłoni oraz wystające fragmenty skóry, które mają za zadanie uchronić zapięcie przed zerwaniem.

Często podczas upadku dochodzi do złamania ostatniego najmniejszego palca, który nie ma zapewnionej wystarczającej sztywności i łatwo ulega kontuzji. W rękawicach sportowych można spotkać rozwiązanie polegające na połączeniu (zszyciu) ze sobą dwóch ostatnich palców. Pomaga to zmniejszyć ryzyko kontuzji małego palca, a jednocześnie nie wpływa zbyt poważnie na ograniczenie ruchów.

Dobre rękawice motocyklowe mają odpowiednią „wyściółkę”, która po pierwsze chroni przed wychłodzeniem rąk, a po drugie wchłania i odparowuje na zewnątrz pot, np. welur, bawełna czy też materiały z włókien sztucznych jak np. polar. Producenci chętnie łączą też różne materiały, np. skórę z Goretex’em. Kupując rękawice motocyklowe zwróć również uwagę na jej wykonanie. Sprawdź, czy szwy są solidne i podklejone, czy część spodnia, stykająca się z kierownicą jest wykonana z materiału, który nie będzie się po niej ślizgał (np. zamsz, sylikon).

Idealnie dopasowane rękawice motocyklowe muszą być wygodne, nie powinny krępować i ograniczać ruchów, wtedy będą w 100 procentach spełniać swoją rolę. Jazda w zbyt ciasnych lub za dużych jest niebezpieczna, ponieważ mogą one ograniczać swobodę ruchu, co jest niedopuszczalne np. podczas hamowania awaryjnego. Zatem zanim rozpoczniesz zakupy, zmierz obwód dłoni i dopiero wtedy dobierz odpowiedni rozmiar. Zdejmowanie miary jest bardzo proste. Centymetr krawiecki poprowadź dookoła dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Uzyskany wynik porównaj z naszą tabelą rozmiarów. Rękawice powinny być ukształtowane w taki sposób, aby po włożeniu do nich dłoni palce były lekko zgięte.

Jeśli nadal nie możesz dokonać wyboru, śmiało pisz do nas i pytaj! kontakt

%
%
%
%
%
%
%

2 komentarze do “Rękawice motocyklowe cz.2

  1. Viki pisze:

    obie części o rękawicach uświadomiły mnie o jednym, najlepiej mieć dwie pary – na ciepłe i zimne dni, ale oba te modele musza mieć dłuższy mankiet i ochraniacze na kości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *