Buty motocyklowe cz.1

Akcesoria motocyklowe – buty motocyklowe

Buty motocyklowe cz.1

Buty to jedna z ważniejszych części stroju motocyklisty! Nie tylko chronią przed różnymi warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim stabilizują stopę i zabezpieczają przed urazami podczas upadku. Tak więc jazda motocyklem w trampkach czy adidasach nie jest najlepszym pomysłem.

W naszym poradniku dowiesz się jakie rodzaje butów są dostępne na rynku i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie. Polska branża odzieży motocyklowej rozwija się z sezonu na sezon, dlatego mamy w czym wybierać, co nas motocyklistów bardzo cieszy.

Praktycznie każdą część garderoby możemy dopasować pod nasz indywidualny styl nie tylko wyglądu, ale przede wszystkim jazdy. Inne buty są dedykowane dla crossowca a inne dla pasjonatów długich podróży.

Podstawowy podział zależy od długości cholewki, tak więc możesz kupić buty krótkie lub długie. Te pierwsze sięgają nieco powyżej kostki, wybierają je głównie chopperowcy, drugie – w modelach enduro chronią niemal całą łydkę i goleń, czyli sięgają prawie do kolan. Poziom bezpieczeństwa będzie zawsze wyższy w butach dłuższych.

Obuwie użytkowników jednośladów dzieli się na kilka rodzajów, tak jak i same motocykle. I nie chodzi tu oczywiście o kolor malowania, lecz o budowę oraz warunki, w jakich będzie eksploatowany. Producenci przygotowali obuwie do każdego stylu jazdy.

Buty miejskie – z reguły mają krótką cholewę, nieco powyżej kostek oraz pełne uzbrojenie jak buty sportowe.
Protektory w takim obuwiu znajdują się na palcach, kostkach i na piętach. Są wygodne i można w nich swobodnie chodzić. Letnia wersja posiada systemy wentylacyjne.

Buty turystyczne/adventure – przeznaczone są dla osób, które jeżdżą motocyklami w dalekie wyprawy, tak więc łączą wygodę z bezpieczeństwem. Sprawdzają się w różnych warunkach, także pogodowych, są wodoodporne. Typ adventure jest połączeniem butów turystycznych i crossowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich membran letnie obuwie jest lżejsze, wyposażone w systemy wentylacyjne, zaś zimowe lepiej zabezpiecza stopy przed zimnem i wodą.

Buty sportowe – dedykowane dla pasjonatów jazdy  na torze. Wykonane ze skóry i wzmocnione tworzywami sztucznymi. Posiadają ochraniacze na goleni, palcach, piętach i z boku – tzw. ślizgi. Trudno w nich chodzić, bo są zbyt sztywne. Zapewniają za to wysoki poziom bezpieczeństwa, chroniąc nogi przed otarciami, zwichnięciami i złamaniami.

Buty crossowe/enduro – mają najwyższą cholewę, chroniącą nogę niemal do kolan. Wyposażone w cały zestaw protektorów i bardzo często zapinane na klamry podobnie jak buty narciarskie. Umożliwia to doskonałe dopasowanie do kształtu stopy i łydki, zapewniając przy tym swobodę ruchu.

Kowbojki/kawaleryjki – są krótkie tuż za kostkę lub z wysoką cholewą. Często ozdobione klamrami, ćwiekami itp. Wykonane z solidnej skóry zapewniają dostateczną ochronę przed otarciami. Przed złamaniami raczej niekoniecznie.
Polecane są dla fanów cruiserów, chopperów i klasycznych nakedów. Są wygodne, nadają się do użytku codziennego i sprawdzają się w dłuższych trasach.

W przypadku zakupu obuwia, tak jak i kasku, trzeba pamiętać zarówno o bezpieczeństwie jak i o komforcie. Dobrze dobrane obuwie powinno idealnie trzymać stopę, a po zapięciu zamka lub wszystkich klamerek but nie może nas uwierać. Powinniśmy w nich bez skrępowania chodzić, a przede wszystkim wygodnie i bez żadnego oporu wykonywać pełen zakres ruchów przy dźwigni zmiany biegów oraz hamulca. Podeszwa powinna być wykonana z antypoślizgowego i olejoodpornego materiału. Motocyklowi podróżnicy powinni szukać modeli o niskiej wadze, które dodatkowo posiadają elementy odblaskowe.

CDN.

%
%
%
%
%
%

2 komentarze do “Buty motocyklowe cz.1

  1. Agata pisze:

    Ja wybieram byty turystyczne na dalekie podróże. \w moim przypadku jednak byty muszą być wiązane, wtedy mam pewność usztywnionej kostki. Niestety nie sprawdzają się mi buty zapinane na zamek i rzep. Skóra rozciąga się i kostka jest wtedy mało stabilna w takim obuwiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *