Marka samochodów na G

Marki samochodów zaczynających się na literę „G” są stosunkowo mało liczne, ale znajdują się wśród nich zarówno aktywne, jak i historyczne marki, które mają swoje stałe miejsce w historii motoryzacji. W poniższym tekście przedstawiamy przegląd marek samochodów zaczynających się na literę „G”.

Aktywne marki samochodów zaczynających się na literę „G”

  • Genesis to stosunkowo młoda marka luksusowych samochodów, należąca do południowokoreańskiego koncernu motoryzacyjnego Hyundai Motor Group. Marka została założona w 2015 roku i szybko zyskała uznanie dzięki wysokiej jakości swoich samochodów oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Genesis oferuje obecnie trzy modele: G70, G80 i G90.
  • GMC to amerykańska marka samochodów, która należy do koncernu General Motors. Marka specjalizuje się w produkcji dużych SUV-ów, samochodów terenowych oraz pickupów. W ofercie GMC znajdują się m.in. modele Yukon, Acadia, Terrain oraz Sierra.
  • Great Wall Motors to chińska marka samochodów, która specjalizuje się w produkcji SUV-ów i samochodów terenowych. Marka została założona w 1984 roku i od tamtej pory zdobyła sobie dużą popularność na rynkach azjatyckich i afrykańskich. W ofercie Great Wall Motors znajdują się m.in. modele Haval H6, Haval H9 oraz Wingle 7.

Historyczne marki samochodów zaczynających się na literę „G”

  • Goliath to niemiecka marka samochodów, która istniała w latach 1928-1961. Marka specjalizowała się w produkcji samochodów osobowych oraz lekkich ciężarówek. Najbardziej znanym modelem marki Goliath był Goliath GP700, który był produkowany w latach 1950-1957.
  • Glas to niemiecka marka samochodów, która istniała w latach 1951-1968. Marka specjalizowała się w produkcji samochodów sportowych oraz luksusowych limuzyn. W ofercie marki Glas znajdowały się m.in. modele 1300 GT i 1700 GT, które zyskały sobie uznanie dzięki swojemu atrakcyjnemu designowi i wysokiej jakości wykonania.
  • Gumpert to niemiecka marka samochodów sportowych, która istniała w latach 2004-2012. Marka została założona przez byłego dyrektora Audi Sport, Rolfa Gumperta, i specjalizowała się w produkcji supersamochodów. Najbardziej znanym modelem marki był Gumpert Apollo, który w latach 2005-2012 zdobył wiele nagród i wyróżnień za swoje osiągi oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak aerodynamiczne elementy czy system regulacji przyczepności. Niestety, w 2012 roku firma Gumpert ogłosiła bankructwo i produkcja samochodów zakończyła się.
  • Gordini to francuska marka samochodów sportowych, która istniała w latach 1946-1968. Marka specjalizowała się w produkcji samochodów wyścigowych oraz sportowych wersji zwykłych samochodów. W ofercie Gordini znajdowały się m.in. modele typu 11S oraz 16S, które zdobyły sobie wiele zwycięstw w wyścigach samochodowych.
  • Grégoire to francuska marka samochodów, która istniała w latach 1950-1953. Marka została założona przez inżyniera Jean-Alberta Grégoire’a, który specjalizował się w projektowaniu samochodów wyposażonych w innowacyjne rozwiązania technologiczne. Najbardziej znanym modelem marki był Grégoire Sport, który był pierwszym samochodem na świecie wyposażonym w silnik V8 i klimatyzację.
  • Georges Irat to francuska marka samochodów, która istniała w latach 1921-1953. Marka specjalizowała się w produkcji samochodów luksusowych oraz sportowych. W ofercie Georges Irat znajdowały się m.in. modele 6CV oraz 12CV, które zdobyły sobie uznanie dzięki swojemu eleganckiemu designowi i wysokiej jakości wykonania.

Wśród marek samochodów zaczynających się na literę „G” można wyróżnić zarówno aktywne, jak i historyczne marki. Do aktywnych marek należą Genesis, GMC oraz Great Wall Motors, które specjalizują się w produkcji luksusowych samochodów, SUV-ów oraz samochodów terenowych. Z kolei do historycznych marek zaliczają się Goliath, Glas, Gumpert, Gordini, Grégoire oraz Georges Irat, które zdobyły sobie uznanie dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, wysokiej jakości wykonania oraz osiągom w wyścigach samochodowych.

Related Articles