Cupra Formentor.

CUPRA, jako samodzielna marka, weszła na motoryzacyjną scenę w 2018 roku. To hiszpańskie przedsiębiorstwo, z siedzibą w malowniczym Martorell, niedaleko Barcelony, stanowi część potężnego koncernu Volkswagena. Choć brzmienie nazwy Cupra może wydawać się znajome, to warto podkreślić, że to właśnie Seat przez lata produkował modele z tym oznaczeniem. Początkowo to była Ibiza, potem León i Ateca. Cupry zawsze reprezentowały esencję mocy, agresji i sportowego stylu wśród popularnych modeli, z korzeniami sięgającymi głęboko w świat rajdów i wyścigów.

Historia Cupry

Historia pojazdów z logo Cupra rozpoczęła się w 1996 roku, gdy Ibiza w wersji rajdowej zdobyła trzykrotnie mistrzostwo świata. Ten sportowy triumf zaowocował stworzeniem wersji cywilnej, trafiającej do salonów już w 1996 roku. Ibiza Cupra, z napędem na przednie koła i benzynowym silnikiem 2.0 turbo o mocy 150 KM, oferowała imponujący sprint od 0 do 100 km/h w 8,2 sekundy.

Pierwszy SUV CUPRY – Formentor

CUPRA Formentor zadebiutowała w marcu 2020 roku, stając się pionierskim modelem tej hiszpańskiej marki, który nie posiada bezpośredniego odpowiednika w ofercie Seata. SUV ten prezentuje się imponująco, prezentując wymiary 445,0 cm długości, 183,9 cm szerokości i 152,8 cm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 268,0 cm. Pojemność bagażnika w wersji podstawowej to 450 litrów a przy 4Drive: 420 l, z opcją rozszerzenia do imponujących 1505 l a przy 4Drive: 1475 l. Wersje hybrydowe oferują nieco mniejszą przestrzeń bagażową, odpowiednio: 345-1415 l.

Cupra Formentor bagażnik.
Cupra Formentor bagażnik. Zdjęcia prasowe Cupra.

Wersja benzynowa CUPRA Formentor dostępna jest z silnikami o pojemności 1.5 – 2.5 litra i mocy 150-350 KM, wyposażona w siedmiobiegową automatyczną skrzynię biegów lub siedmiobiegową DSG. Pojazd oferuje zarówno napęd na przednią oś, jak i na wszystkie koła. Natomiast wersja z napędem hybrydowym plug-in dysponuje czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1.4 litra i mocy 204-245 KM, korzystając z sześciobiegowej skrzyni biegów. Akumulator o pojemności 13 kWh umożliwia jazdę do 60 km wyłącznie na silniku elektrycznym. Dostępne są także dwie jednostki napędowe zasilane olejem napędowym.

Sprawdź: SUV-y od Volkswagena

Formentor VZ5

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5. Zdjęcia prasowe Cupra.

CUPRA, od samego początku, podkreślała sportowe DNA swoich modeli. Wprowadzając na rynek model Formentora VZ5, hiszpański producent nawiązał współpracę z Audi, kreując unikatowe połączenie cech obu marek – sportowego charakteru CUPRA Formentor i nieosiągalnej szybkości Audi RS. Wersja VZ5 została wyposażona w 5-cylindrowy silnik o pojemności 2,5 l, osiągając moc nawet do 390 KM, co oznacza wzrost o 80 KM w porównaniu z pierwotną wersją.

Wyposażenie

CUPRA Formentor to nie tylko moc i prędkość, lecz także zaawansowane rozwiązania technologiczne. Samochód posiada system multimedialny z 12-calowym ekranem, umożliwiający obsługę gestami i sterowanie głosem. Zgodny z Apple CarPlay i Android Auto, samochód pozwala na łatwe połączenie smartfonów za pomocą portu USB lub Bluetooth. Dzięki wbudowanej karcie SIM, pojazd obsługuje aplikację Connect, zapewniając dostęp do usług online, takich jak internetowe radio czy dodatkowe aplikacje.

Cupra Formentor wnętrze.
Cupra Formentor wnętrze. Zdjęcia prasowe Cupra.

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, CUPRA Formentor osiąga drugi poziom jazdy autonomicznej dzięki zaawansowanym asystentom kierowcy. Proaktywny tempomat, inteligentny asystent bezpieczeństwa (Emergency Assist) 3.0, asystent podróży (Travel Assist) i funkcja monitorowania martwego pola z systemem wspomagającym wysiadanie to tylko niektóre z funkcji, które zapewniają komfortową podróż. Kierowcy wersji hybrydowej mają możliwość zarządzania procesem ładowania i zdalnego sterowania klimatyzacją za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona. CUPRA Formentor to zatem nie tylko sportowy SUV z Hiszpanii, ale także zaawansowany technologicznie pojazd, spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców.

Related Articles